Jak správně vybrat teplotu světla (chromatičnost) a jak vypadá 2700K, 4000K, 6000K

Richard Marvan poslední úprava 4. října, 2022

Osvětlení hraje zásadní roli ve všech prostorech neboť nám umožňuje vidět. Neméně zásadní však je, že velmi ovlivňuje estetiku a atmosféru prostoru. Proto je důležitá teplota barev vašeho osvětlení. Jakou atmosféru chcete, aby váš prostor měl? Chcete, aby domov působil teple a přívětivě nebo chladně a formálně? Jaký druh CCT vám také pomůže dosáhnout požadovaného účinku? Tento článek vám pomůže vybrat správné CCT pro vaše LED pásky.

Co je to barevná teplota?

Barevná teplota je jednotka míry, která udává barevnou složku obsaženou ve světle. Jednotkou barevné teploty je Kelvin "K". Čím nižší je hodnota teploty barev, tím teplejší je barva světla. Čím vyšší je hodnota teploty barev, tím studenější je barva světla.

cct-stupnice-tepla-bila-studena-bila

Během dne se teplota barvy denního světla neustále mění, od 2000K při východu a západu slunce až po 6000-7000K v poledne.

barevna-teplota-behem-dne(1)

Correlated color temperature (CCT) VS barevná teplota

Barevná teplota je termín používaný k popisu barvy světla. Korelovaná barevná teplota (CCT) je metrika s širší použitelností, protože se vztahuje na různé světelné zdroje, z nichž každý produkuje odlišné spektrální rozložení. Abychom nezabíhali do příliš složitých rozborů, postačí, že pro běžnou komunikaci je zažit používaný spojený termín barevná teplota (CCT), kterým je pro běžného uživatele řečeno vše důležité.

Které faktory je potřeba vzít v úvahu pří výběru CCT?

Barevná teplota může ovlivňovat emoce a pocity lidí. Je proto nutné zvolit vždy správnou CCT. Při výběru správné CCT je potřeba vzít v úvahu některé faktory.

Jas

Jas světla prokazatelně může také ovlivňovat náladu člověka. Počet lumenů definuje jak jasný je zdroj světla. Čím je množství lumenů vyšší, tím více světlo září. CCT definuje barvu světelného zdroje. Čím nižší je CCT, tím je zdroj světla více zbarvený do žlutého odstínu; čím vyšší je CCT, tím více se světlo přiklání k modrému odstínu.

Ovlivňuje CCT množství lumenů?

Ano. Stejně výkonný LED pásek bude s vyšším CCT více svítit. Hlavním důvodem je, že lidské oči jsou citlivější na světlo s vysokým CCT. Při výběru  LED pásku s nižším CCT tedy ověřte zda bude míra jasu dostatečná pro požadované účely.

Účinky CCT na lidské pocity

Teplota barvy má významný vliv na lidské emoce. Teplé bílé světlo 2000-3000K způsobuje, že se lidé cítí pohodlně a uvolněně. Naproti tomu studené bílé světlo 5000K-6000K a více způsobuje, že se lidé cítí pozorně, soustředěně, napjatě.

bad-feeling

Nastavitelné CCT svítidla / CC LED pásky

Také vás napadlo zda existuje druh LED pásku nebo svítidla u kterého by bylo možné nastavit CCT podle vašich potřeb? Odpověď zní ANO. V naší nabídce naleznete několik typů CCT LED pásků, které můžete spolu s příslušným CCT LED ovladačem regulovat, tedy měnit teplotu bílé a zároveň také stmívat podle momentální nálady.