Ideální LED pásek do koupelny

LED pásky všech možných druhů a barev jsou v moderních stavbách rodinných domů časté, praktické a velmi oblíbené. Vzhledem k nízkému napětí 12V nebo 24V je instalace snadná a lze ji provést do jisté míry i svépomocí. Trochu odlišná situace je při potřebě umístění LED pásků do prostor se zvýšenou vlhkostí, typicky do koupelny či přímo do niky v blízkosti vany nebo ve sprchovém koutě. V těchto prostorech totiž budete potřebovat speciální typy LED pásku s krytím IP68.

led-pasek-ip68-koupelny-nika-vodeodolny

NEBO

Do sortimentu jsme zařadili také COB LED pásek s krytím IP68. Přečtěte si více jaké jsou výhody použití COB LED pásku.

cob-ip68-led-pasek

Nezbytné je krytí IP68

Pro účely použití LED pásku v koupelně je potřeba myslet na dostatečné krytí LED pásku. Zde nestačí pouhé vložení běžného LED pásku do hliníkového profilu a zaklopení difuzorem. Je potřeba zvolit voděodolný LED pásek s krytím IP68.

Správnou volbou krytí LED pásku to však nekončí. Konce LED pásku je potřeba opatřit speciálním návlekem s použitím silikonového tmelu tak, aby se zcela eliminovala možnost zkratování. Jen správné použití a dostatečné zaizolování zaručí dlouhodobou životnost a zejména bezpečnost celého zapojení.

led-pasek-ip68-koupelny-nika-vodeodolny(1)

Jak správně připevnit LED pásek

Vzhledem k oboustranné lepicí pásce, kterou bývají LED pásky standardně opatřeny, se nabízí možnost LED pásek jednoduše přilepit. Přesto si myslím, že použít s LED páskem ALU profil je lepší volba. ALU profil kromě funkce chlazení poskytuje lepší přilnavost oboustranné pásky k povrchu. Difuzor lépe rozptýlí body z LED pásku a v neposlední řadě poskytuje profil také mechanickou ochranu. Neopomíjejme také vizuální stránku věci, která je při použití profilu je jednoznačně lepší.


IP68-LED-profil-pasek-do-koupelny(1)

Pozn: Na fotce vyobrazený konektor je z výroby opatřený na obou koncích LED pásku. V případě dělení je tedy potřeba dostatečně izolovat místo spojení s přívodním kabelem.

Správné umístění napájecího zdroje

S ohledem na bezpečnost elektroinstalace je prostor v koupelně rozdělen na zóny a pro splnění norem je potřeba dbát na správné umístění napájecího zdroje. Umístění samotného LED pásku v nice sprchového koutu nebo u vany je v souladu s normami a je tedy možné. Detailní problematiku elektrické instalace v koupelnách popisuje velice přehledně článek Ing. Bohumíra Garlíka na portálu tzbinfo nebo také článek na ceskestavby.cz.

Dodáme vám řešení na míru

Není zcela běžnou praxí prodejců nabídnout spolu s dodaným LED páskem kompletně připravené řešení pro přímé použití. Rádi bychom vám touto cestou nabídli možnost připravení voděodolného LED pásku přesně na míru pro vaše použití. Stačí se na nás obrátit pomocí Chatu nebo prostřednictví e-mailu. Na základě vaší specifikace délky a počtu LED pásků vám připravíme vše potřebné na míru.