Jak vybírat LED pásek

Richard Marvan poslední úprava 9. prosince, 2021

Se vstupem LED technologií do oblasti osvětlení se objevily také možnosti praktického využití LED pásků v domácnosti. Mnohdy však způsob použití bez hlubšího rozmyslu, prahnoucí zejména po "wow" efektu sklouzává někdy více, či méně do jakéhosi kýče.

Pokud jste se také rozhodli do své domácnosti pořídit LED osvětlení s využitím LED pásků, jistě jste si kladli otázku jaký typ LED pásky s trafem bude právě pro váš účel vhodný. Pomiňme nyní skutečnost, že každý máme trochu jiné, subjektivní hodnocení. Někdo se přiklání ke studenému světlu, jiný k teplejším odstínům. Někdo se neobejde bez barevného svícení pomocí RGB LED pásky, jiný potřebuje LED pásek ovládat prostřednictvím LED stmívače. Pro někoho je světla moc, pro jiného málo. Připravil jsem pro vás následující souhrnný přehled, který se zakládá na mých vlastních zkušenostech, které jsem během 10 let práce s LED pásky posbíral. Věřím, že by vám mohl tento přehled pomoci v rozhodování.

LED osvětlení kuchyňské linky


Ideální typ LED pásku pro pracovní plochu

Nabídka různých typů LED pásků na trhu je nepřeberná. Určitým vodítkem by pro vás mohl být příkon na 1m pásku. Přeci jen pracovní plocha by měla být dostatečně nasvětlená a proto považuji 12W/1m za minimum, a naopak 20W/1m za optimální maximum. Výkonnější LED pásek skutečně není potřeba. V tomto výkonovém rozpětí můžete pořídit např. LED pásek 5050 s 60LED čipy na 1m délky, který udává nominální výkon 14.4W/m (skutečný je přibližně 12-13W/m) a svítivostí přibližně 1260lm/m (v případě našich LED pásku osazených značkovými taiwanskými čipy REFOND Opto.). Jde o zaběhlý typ, který splní základní požadavek dostatečně osvítit pracovní plochu. Pokud jste však trochu detailisté, tak se poohlédněte po trochu výkonnějším typu s větší hustotou LED na 1m. A zde bych vám jednoznačně doporučil LED pásek 2216 s 240LED čipy na 1 délky, výkonem 19.2W/m a svítivostí přibližně 1900lm/m. Výhody tohoto LED pásku jsou nesporné. Dělit lze LED pásek každých 12,5mm. Vzhledem k malé vzdálenosti mezi jednotlivými LED čipy je efekt světelné linie bez bodů dokonalý.

2216-led-strip

Vítěz pro kuchyňské osvětlení LED pásek 2216 s 240LED čipy

Občas se setkávám s názorem že typ LED pásku 5050 s 60LED/m je zastaralý nebo nevhodný, skoro jakoby měl do roka přestat svítit. Je to nesmysl. Pokud konkrétní aplikaci nevadí vzdálenost mezi jednotlivými LED, je to zcela dostačující a naprosto vyhovující zdroj osvětlení. Vzdálenost mezi jednotlivými LED, (pokud nejste vyznavači přímého koukání do světelného zdroje), zrovna v kuchyni nijak extra nepocítíte a spotřeba 14.4W/m je docela sympatická. Na téma LED osvětlení kuchyňské linky pomocí LED pásků jsem zpracoval také samostatný článek.

osvetleni-kuchyne

Jak správně umístit LED pásek v kuchyňské lince

U kuchyňské linky bych se nejdříve pozastavil nad umístěním LED pásku. Čas od času přijde zákazník s myšlenkou umístit LED pásek do zadního rohu pod horními skříňkami s přesvědčením použít rohový ALU profil, který směřuje světlo pod úhlem 45°. Toto řešení není podle mě optimální a zákazníkům jej rozmlouvám neboť dochází ke směřování světla částečně do prostoru místnosti a při pohledu na kuchyň z odstupové vzdálenosti dochází k nepříjemnému oslnění. Ideální pozice umístění LED pásku je přibližně nad středem pracovní plochy se směřováním kolmo dolů na pracovní plochu. V případě zakázkově vyráběné kuchyně lze pak s výrobcem dopředu domluvit použití zapuštěného ALU profilu Recessed SlimLine 7mm. Pokud již kuchyni máte hotovou, můžete použít variantu ALU profilu SlimLine 7mm pro přímé přisazení. Jedná se o nenápadný subtilní profil, který z pohledové vzdálenosti nijak nenarušuje design kuchyně neboť není prakticky viditelný.

umisteni-led-pasku-kuchynska-linka

Jakou barvu bílé si vybrat pro LED pásek v kuchyni

Zcela přeskočím barevné LED pásky a pozastavím se u volby chromatičnosti, tedy toho jaký nádech bílé je vhodné zvolit. Doporučuji se řídit pravidlem sjednotit teplotu osvětlení v místnosti do stejného odstínu, tedy aby svítidla na stropě měla stejnou barevnou teplotu jako LED osvětlení pracovní plochy kuchyňské linky. S příchodem LED pochopitelně mezi zákazníky zavládlo jisté "nadšení" z ledově bílé, což je však naštěstí již přežité a zákazníci upřednostňují přirozenost před wow efektem. Naším doporučením je tedy spíše teplá bílá kolem 3000K. V moderních interiérech bílých kuchyní pak patrně nelze nic vytknout ani podání 4000K. Pokud jste nerozhodní, můžete se poohlédnout po LED pásku, který kombinuje čipy 3000K a 6000K. Pomocí nástěnného nebo ručního dálkového ovladače máte pak možnost si navolit teplotu přesně podle svých požadavků.

LED_strip_lighting_Correlated_Color_Temperatures_CCTs

Shrnutí

LED osvětlení vitríny / police / niky


Jaký LED pásek použít v polici nebo nice

Občas přichází zákazník s požadavkem na osvětlení police nebo vitríny s vystavenými předměty. Světlo zde má sloužit spíše k navození atmosféry a není nutné detailně nasvítit určený prostor. Zde vše velmi závisí na tom, co je pro zákazníka dostačující osvětlení. Pokud nechcete příliš laborovat s různě výkonnými LED pásky zvolte typ 2835 se 120LED/m 9.6W/m spolu s nějakým stmívačem pomocí kterého si nastavíte požadovanou intenzitu. Z nabitých zkušeností víme, že pro dekorační účely nasvětlení zcela postačí typ 3528 (nebo 2835) s 60LED/m 4.8W/m nebo dokonce 3528 (nebo 2835) s 30LED/m 2.4W/m. Skutečně záleží na konkrétním způsobu využití. K pocitu ambientního osvětlení postačí i poslední jmenovaný typ s 30LED/m, zejména pokud je takové osvětlení v zorném poli třeba při sledování televize.

led-osvetleni-polic

Jaký zvolit odstín bílé

Při výběru barevné teploty bílého světla velmi záleží na konkrétním způsobu použití a osobních preferencích. Stejně jako v jiných případech je vhodné barevnou teplotu bílé sladit s již instalovaným hlavním světelným zdrojem. Tento článek shrnuje použití LED pásků v domácnosti a tak zcela vypustíme obor výstavnictví nebo prezentace zboží, kde naopak potřebujeme prostor přesvítit či přitáhnout pozornost okolí. V komornějším prostředí domácnosti tak pro dekorační účely vždy spíše doporučíme méně výkonné LED pásky a teplý odstín.

Shrnutí

  • pro osvětlení poličky, vitríny nebo niky zcela postačí méně výkonné LED pásky s 30 až 60LED/m
  • LED pásek vždy dávejte do ALU profilu pro LED pásky
  • umístění profilu je vzhledem k účelu použití dekorativního nasvětlení variabilní a čistě na osobním vkusu
  • barevnou teplotu bílé doporučujeme sladit s hlavním osvětlením místnosti

Osvětlení schodnic na schodišti


Praktickým použitím LED pásku může být také nasvětlení schodnic na schodišti. Osobně tomuto způsobu osvětlení schodiště příliš neholduji, ale jde čistě o můj vlastní pohled. Z bezpečnostních důvodů bych takové schodiště doplnil i o centrální osvětlení prostoru a podsvětleným schodnicím ponechal pouze účel dekorativní, tedy ten "wow" efekt neboť při chůzi po schodech potřebuje člověk přizpůsobovat kroky podle orientace v celém prostoru.

LED-steps-1

LED pásek pro podsvětlení schodů

Podobně jako v případě osvětlení niky bych volil hustotu LED pásku v závislosti na požadavku intenzity osvětlení. Osobně bych byl velmi umírněný a volil pouze úroveň dekorativního nasvětlení, které nebude mít nepříjemný vliv na rozespalé oči nebo nebude tahat za oči při chůzi a paradoxně podvědomě ztěžovat tak běžnou činnost jako je chůze po schodech. Máte-li patrový dům, tak po schodech půjdete několikrát denně a nepotřebujete, aby vás světlo nějak rozptylovalo nebo na sebe poutalo pozornost. Počítejte také s počtem schodů a vezměte v potaz, že vám schodiště může snadno spotřebovávat třeba 200W energie a jistě všichni dobře ví, jak zapomínáme zhasínat nebo jak jsme líní se zvednout z gauče. Moje doporučení je tedy zvolit LED pásek s 30LED/m60LED/m a pouze dotvořit atmosféru prostoru schodiště.

Dekorativní LED osvětlení podél stropu místnosti


Přijde-li řeč na LED osvětlení v domácnosti, patrně první na mysli vyvstane každému designová fotografie z internetu s krásným nasvícením obvodu místnosti podél stropu. S tímto typem nasazení LED pásků je potřeba přemýšlet již před započetím stavby. Zvolit vhodný typ a promyslet možnosti umístění napájecích zdrojů. Před sádrokartonářskými pracemi je také dobré si provést samotný test na funkčním finálním vzorku stropu, včetně výmalby neboť ta je pro zjištění výsledného efektu nezbytná.

Jaký LED pásek pro obvodové osvětlení místnosti

U tohoto typu LED osvětlení bývají časté delší úseky 10 až 20 metrů i více. Je proto vhodnější zvolit 24V variantu LED pásku neboť tak docílíme lepších parametrů pro nezbytné zapojení traf. Chceme-li co nejvíce eliminovat počet napájecích zdrojů v pravidelných intervalech, můžeme se poohlédnout po LED pásku, který je přímo určen pro účely napájení dlouhého úseku s jedním napájecím zdrojem. Tyto LED pásky jsou osazeny další dodatečnou elektronickou součástkou, která udržuje stálé napětí v průběhu celého LED pásku a to až na délku 15-20m. Běžné LED pásky je potřeba napájet každých cca 5m.

Pokud chcete docílit úsporného řešení ambientního osvětlení jednotného teplého odstínu, doporučím vám CC (Constant Current) LED pásek 2835, 60LED/m 24V/8W osazený přidanými součástkami pro možnost dlouhého zapojení do série až do délky 15-20m.

obyvaci-pokoj-led-osvetleni(1)

Pokud máte potřebu měnit teplotu osvětlení podle nálady, pak je pro vás vhodný CCT LED pásek 2835, 120LED/m 24V/9.6W, který je osazený oběma barevnými teplotami 3000K a 6000K.

Jste-li příznivci barevného křepčení, ale zároveň si chcete zachovat možnost svícení teplým odstínem bílé, pak je pro vás vhodný LED pásek 5050 RGB / WW 30+30 LED/m, který je osazený jak klasickou teplou bílou, tak barevnou RGB LEDkou.

Osvětlení LED páskem v koupelně


V prostorách se zvýšenou vlhkostí nebo dokonce v přímém kontaktu s vodou platí přísnější pravidla použití světelných zdrojů. Tyto prostory jsou rozvrženy do zón v závislosti na vzdálenosti od zdroje vlhkosti či dopadající vody. Pro LED pásky pracující v napětí 12V a 24V je důležité zejména umístění napájecího zdroje. Ten by se měl vždy nacházet mimo tyto zóny. Zároveň by se mělo jednat o značkový napájecí zdroj s jasnou deklarací dostupných ochran proti zkratu, přepětí, přetížení apod.

led-nika-koupelna

Typ LED pásku vhodný do koupelny

Pro účely umístění LED pásku v koupelně jsme připravily LED pásek 2835 120LED/m 24V v krytí IP68, který nabízí naprosto dokonalou ochranu i proti plnému ponoření do vody.


Jak jsme si předvedli, různých typů LED pásků je veliké množství a vybrat si ten správný nemusí být na první pohled úplně snadné. Snad vám tento přehled bude alespoň trochu nápomocný při výběru. Můžete se také kdykoliv obrátit přímo na mě, rád vám s výběrem poradím. Nezapomeňte vždy pracovat obezřetně a pracujete-li svépomocí, ponechat finální zapojení na osobě která je k tomu způsobilá.

Zdroj fotografií: Pinterest