LED osvětlení schodiště z madla zábradlí pomocí LED pásku

Richard Marvan poslední úprava 15. ledna, 2024

V naší domácnosti se vždy snažíme nenechat se strhnout módní vlnou a veškeré trendy vymoženosti nasazovat s apelem na co největší účelnost. Nejinak tomu je i s LED osvětlením LED pásky, které plní ve většině domácností spíše designové účely ambientního osvětlení. Při nesprávném použití působí v některých případech LED pásky až kýčovitě a tomu se snažíme vždy vyhnout.

Jak osvítit schodiště pomocí LED pásku?

Náš rodinný dům je patrový s klasickými schody a podestou do prvního patra. Při stavbě schodiště jsme již dopředu uvažovali o nějaké atraktivní a funkční formě osvětlení prostoru schodů. Z toho důvodu jsme do místa uchycení nástěnného madla přivedli husí krk a dvoužilový kabel pro budoucí možnost napájení LED pásku v dřevěném madle zábradlí.

Momentálně je nad středem celého prostoru schodiště zavěšený lustr, který schodiště zcela dostatečně osvětluje. Nastal tak moment kdy jsme zvažovali smysl řešit další osvětlení navíc. Přesto jsme původní myšlenku designového osvětlení z dřevěného madla nechtěli úplně zavrhnout a pustili jsme se do realizace. V budoucnu máme v úmyslu centrální lustr vyměnit za jiný typ s nižší svítivostí.

Jako první jsme domluvili s truhlářem výrobu dřevěného madla z masivního dřeva (dub) v délce 250cm. Na internetu jsme objednali 3 kovové nástěnné úchyty, přičemž jeden z úchytů umožňuje skryté protažení napájecího kabelu. Následovalo rozměření umístění. Výšku madla jsme zvolili 90cm což je dle normy nejnižší možná výška.

5mm-COB-CRI90(3)

Rozhodli jsme se pro 5mm úzký COB LED pásek, který svítí zcela lineárně bez efektu bodování, které je typické pro běžné LED pásky. Tepelný výkon LED pásku 10W/m není nijak enormní a tak jsme jako difuzor a krytí pro LED pásek zvolili speciální silikonový návlek. Jedná se o měkký, pružný materiál, který skvěle rozptyluje světlo a dobře se s ním pracuje. Truhlář drážku pro návlek zhotovil na fréze podle malého vzorku, který jsme mu poskytli. Před aplikací návleku do drážky jsme nejprve protáhli pomocí provázku LED pásek silikonovým návlekem a připájeli dvoužilový kabel 2x0.5mm na začátek LED pásku. K místu protažení (k úchytu) jsme kabel vedli pod návlekem. Pro tyto účely jsme drážku malinko prohloubili, aby kabel v drážce nepřekážel.

Poté už šlo všechno rychle. Jemným tlakem jsme vměstnali celý návlek s LED páskem do drážky. Výhodou je, že nebylo nutné nic lepit neboť návlek je do drážky zatlačen a tím pádem také perfektně drží. Následně jsme celé madlo s již připevněnými úchyty přišroubovali do předem připravených hmoždinek. S výsledkem jsme spokojeni. Dřevěné madlo je velice příjemné na dotek a světlo z něj rovnoměrně osvětluje schodiště bez jakéhokoliv nepříjemného oslnění.