COB LED pásky

Co znamená COB?

COB je zkratka pro výraz "Chip On Board" což v překladu znamená, že čip je osazován přímo na tištěný spoj (dále jen PCB). COB LED pásek je tedy světelný pásek s čipy, které jsou zapouzdřovány lineárně přímo na flexibilním podkladu. Současně při osazování je na čipy nanášena souvislá gelovitá směs fosforu. Gelovitá směs s forsforem rovnoměrně láme a vyzařuje světlo podle konkrétní směsi do různých barev nebo barevných teplot. Oproti klasické SMD technologii osazování LED pásků jde o zcela jiný, revoluční způsob výroby, který přináší řadu dosud nevídaných výhod.

Jak se liší struktura COB LED pásku od SMD LED pásku?

V případě COB LED pásku je čip přímo spojen s PCB. Oproti tomu SMD LED je propojena s PCB skrze pájecí body na svém pouzdře. SMD pouzdro má určitou tloušťku stěny, zatímco COB LED pásek, žádná taková SMD pouzdra nemá. Na stejně dlouhém úseku LED pásku může být díky technologii COB osazeno mnohonásobně více čipů. Výsledný jas a celistvost světla COB LED pásků daleko předčí všechny varianty klasických LED pásků.

COB-vs-SMD-rozdily

#ShowMore#

COB LED pásky vyzařují díky vysoké hustotě LED čipů lineární světlo, zatímco SMD LED pásky mají zřetelné světelné body. Tomuto efektu zvanému "bodování" lze předejít pouze s použitím hliníkového profilu pro LED pásky a příslušného difuzoru, který se postará o rozptýlení světla. COB LED pásky poskytují jednotnou světelnou linku bez nutnosti použít difuzor. Tento efekt přináší daleko větší rozsah využití COB LED pásků. Jakkoliv se může zdát použití profilu pro COB LED pásek zbytečné, hraje důležitou roli při umísťování a mechanické ochraně LED pásků. Proto ve všech případech doporučujeme použití ALU profilu.

cob-smd-led-pasek

Klíčové vlastnosti COB LED pásků

 1. Jednotné světlo

  Vynikající světelný efekt bez světelných bodů a tmavých mezer mezi LED. Tento způsob výroby přináší také úsporu materiálových a výrobních nákladů. Právě jednotné světlo je na první pohled nejvíce patrným rysem COB LED pásků. Dokonalý dojem lineárního světla bez oslnivého efektu klasických SMD LED pásků je důvodem proč se COB LED pásky stávají velmi oblíbeným řešením pro řadu aplikací.

 2. Vysoký index podání barev (CRI)

  Vyšší index podání barev CRI>90 celkově zlepšuje reprodukci barev, objekt vypadá barevně bohatší a detaily jsou zřetelnější. Pokud máte vysoké požadavky na to, aby osvětlené předměty vypadaly realističtěji a na první pohled působily poutavějším dojmem, měli byste použít COB LED pásky, které mají vyšší CRI než klasické SMD LED pásky, ty mají obvykle CRI kolem 80. Jaký efekt může mít vyšší index podání barev na osvětlovaný předmět? Podívejte se na srovnávací fotografie. Pod osvětlením LED páskem s vyšším CRI má předmět bohatší rozsah barev, více výrazněji viditelných částí a výraznější detaily. To je důvod pro mají naše COB LED pásky široké využití při osvětlování předmětů v muzeích, klenotnictvích, prodejnách potravin, nebo výrobních linkách.

  Index podání barev LED pásků

 3. Vynikající ohebnost

  Naše COB LED pásky mají velikou flexibilitu, jsou velmi poddajné a snesou silné deformování. Na fotografii můžete vidět extrémní demonstrační test zkroucení LED pásku do dosud nevídané polohy. Účelem testu bylo pouze ukázat odolnost našich COB LED pásků. Při reálném použití nedoporučujeme takto extrémně LED pásky tvarovat. Výhodou vysoké flexibility je zejména využití pro tvarově složité obrysy.

  COB LED pásek je více flexibilní

 4. Široký úhel vyzařování světla

  V předchozí části části popisu COB LED pásků jsme se mohli dočíst o struktuře a přímém lineárním osazení na PCB tištěný spoj. Díky tomu LED čip vyzařuje světlo od spodu po celém svém obvodu bez jakýchkoliv zábran. Díky tomu dosahuje úhel vyzařování 180°. Klasický SMD LED pásek má LED čipy v pouzdře, které brání dosažení širšího úhlu vyzařování. Běžný LED pásek tedy dosahuje pouze 120° vyzařovacího úhlu. COB LED pásek tak díky této vlastnosti nachází širší uplatnění v osvětlení.

  COB LED pásek - úhel vyzařování 180°

 5. Možnost dělení
  COB LED pásky jsou v vyráběny a distribuovány v obvyklém balení po 5m v roli. Tištěný spoj umožňuje dělení LED pásku v označených bodech coží i po velmi malých úsecích což velmi usnadňuje následné zpracování při výrobě LED osvětlení.

Nevýhody COB LED pásků

Abychom nehovořili o COB LED páscích pouze v superlativech, měli bychom zmínit i určité nevýhody, které tyto LED pásky mají. S postupným zlepšováním výrobních procesů jsem přesvědčený, že i tyto nevýhody budou časem eliminovány.

Obtížně udržitelná barevná konzistence

Pojem barevná konzistence souvisí s tříděním klasických SMD LED čipů podle jejich barevného podání. Obecně platí, že každý SMD LED čip se může od ostatních drobně lišit v odstínu bílého světla. Proto vznikly automatické kontrolní stroje které třídí SMD LED čipy podle barevné konzistence. O této problematice se zmiňuji v článku Metriky barevných rozdílů LED: SDCM a MacAdamovy elipsy. Pro COB LED pásky, které jsou zapouzdřovány přímo při osazování na tištěný spoj neexistuje v současné době žádná sofistikovaná technologie, která by barevnou konzistenci dokázala řešit tak jako SDCM (standardní odchylka při srovnávání barevnosti) u klasických LED pásků. Z tohoto důvodu jsme se obrátili na výrobce, který při výrobním procesu COB LED pásků používá postupy a know-how, které zaručuje perfektní barevnou konzistenci.

Nižší maximální světelná účinnost

Maximální světelná účinnost COB LED pásku se v dnešní době (srpen 2022) pohybuje kolem 120lm/W. Pokud požadujete vyšší světelnou účinnost, není pro to COB LED pásek vzhledem ke své konstrukci vhodný. Nutno však podotknout, že hodnoty nad 100lm/W lze v segmentu LED pásků považovat za obvyklé.

Nižší maximální výkon

Pro maximální výkon COB LED pásku je doporučeno pouze 15W/m neboť hustota čipů je příliš vysoká a jejich vzájemná blízkost vytváří velké množství tepla, které jak víme - neprospívá životnosti LED pásků. Pokud požadujete vyšší výkony s vyšší světelnou účinností poohlédněte se např. po extra výkonném LED pásku 2835 120 LED/m 24W.

6 položek celkem
LED pasek COB CCT 608LED(2)
204 Kč bez DPH
246,84 Kč / m

Duální COB LED pásek 2700-6500K s možností regulování teploty (chromatičnosti) bílého světla.

COB-608-CCT-24V-IP20
COB 5mm 384LED CRI90
130 Kč bez DPH
157,30 Kč / m

Úzký 5mm LED pásek se značkovými čipy Epistar a hustotou (384 LED/m) čipů. Řešení pro lineární osvětlení bez efektu bodování.

COB-384-WW-24V-IP20-5MM
fcob led pasek 12v 480 led ip67(1)
239 Kč bez DPH
289,19 Kč / m

Voděodolný FCOB LED pásek s čipy Epistar a hustotou 480LED/m poskytuje díky IP67 skvělé řešení pro koupelny a sprchový kout.

WHE-FC-480-12-3000K
cob ip68 led pasek1
239 Kč bez DPH
289,19 Kč / m

Voděodolný COB LED pásek s čipy San'an a hustotou 480LED/m poskytuje díky IP68 skvělé řešení pro koupelny a sprchový kout.

COB-480-WW-24V-IP68
COB pasek 512 LED
od 115 Kč bez DPH
od 139,15 Kč / m

LED pásek s kvalitními čipy San'an a vysokou hustotou (512 LED/m) čipů. Řešení pro lineární osvětlení bez efektu bodování.

COB-512-B-24V-IP20
COB RGB 672LED m 24V
173,50 Kč bez DPH
209,94 Kč / m

Inovovaný barevný RGB COB LED pásek s vysokou hustotou LED čipů a výraznou svítivostí. Tištěný spoj je z jednoho kusu, v celé délce není napojovaný.

COB-672-RGB-24V-IP20