Novinky

Transparentní průhledné LED displeje (LED fólie) - 1. část
Richard Marvan poslední úprava 23. dubna, 2024

V procesu neustálého vývoje LED technologií se objevují různé typy LED displejů, které si u zákazníků získávají oblibu a zaujímají svůj podíl na trhu tím, že jsou pro určité typy aplikací praktičtější, pohodlnější při instalaci, nebo mají působivější efekt. Průhledné flexibilní LED fólie rozhodně patří do skupiny zajímavých inovací na poli transparentních LED displejů. V tomto článku vám popíšu zásadní vlastnosti transparentních displejů a vzájemnou odlišnost LED flexibilních folií vůči pevným transparentním displejům.

transparentni-led-displej-folie(2)

Rozdíly mezi flexibilním a pevným transparentním LED displejem

 1. Flexibilita - Flexibilní LED displeje jsou do určité míry ohebné a lze je připevnit na zakřivené sklo. LED displeje s pevným rámem takovou flexibilitu nemají.

 2. Průhlednost - Díky jednoduší struktuře z měkkých PET materiálů je průhlednost flexibilních LED displejů až 80%. Struktury LED displejů s pevným rámem jsou sestaveny z pevných PCB pásů a mají průhlednost do 65% neboť v zorném poli jsou také další nezbytné konstrukční prvky.

 3. Hmotnost - Flexibilní LED displeje (LED fólie) jsou extrémně lehké, kolem 1,3 kg/m2. Pevné LED displeje s rámem dle typu váží 5-8 kg/m2.

 4. Způsob instalace - LED fólie lze připevnit na skleněnou plochu i oblého tvaru, instalace je poměrně jednoduchá. Klasický transparentní LED displej je konstrukčně složitější a neumožňuje tvarové zakřivení.

Současnému trhu i ohledem na cenu flexibilních folií zatím dominují klasické pevné konstrukce transparentních displejů avšak pomalu si své místo u zákazníků nachází inovativní flexibilní řešení. Flexibilita je obrovskou výhodou, která přináší rozšířené možnosti využití displeje a to činí toto řešení velmi atraktivním.

Výrazné barvy a dynamické animace vytvářejí pro uživatele skvělý vizuální zážitek. Díky tomu se LED transparentní displeje s oblibou používají v komerčních budovách, letištních halách, nákupních centrech, výkladních skříních a vitrínách v luxusních a klenotnických obchodech.

Video ukázka flexibilní transparentní LED folie

 • pixel pitch 3.91
 • instalace přímo na skleněnou stěnu
 • řídící jednotka Novastar

Video ukázka LED displeje s pevnou konstrukcí

 

LED osvětlení schodiště z madla zábradlí pomocí LED pásku
Richard Marvan poslední úprava 15. ledna, 2024

V naší domácnosti se vždy snažíme nenechat se strhnout módní vlnou a veškeré trendy vymoženosti nasazovat s apelem na co největší účelnost. Nejinak tomu je i s LED osvětlením LED pásky, které plní ve většině domácností spíše designové účely ambientního osvětlení. Při nesprávném použití působí v některých případech LED pásky až kýčovitě a tomu se snažíme vždy vyhnout.

Jak osvítit schodiště pomocí LED pásku?

Náš rodinný dům je patrový s klasickými schody a podestou do prvního patra. Při stavbě schodiště jsme již dopředu uvažovali o nějaké atraktivní a funkční formě osvětlení prostoru schodů. Z toho důvodu jsme do místa uchycení nástěnného madla přivedli husí krk a dvoužilový kabel pro budoucí možnost napájení LED pásku v dřevěném madle zábradlí.

Momentálně je nad středem celého prostoru schodiště zavěšený lustr, který schodiště zcela dostatečně osvětluje. Nastal tak moment kdy jsme zvažovali smysl řešit další osvětlení navíc. Přesto jsme původní myšlenku designového osvětlení z dřevěného madla nechtěli úplně zavrhnout a pustili jsme se do realizace. V budoucnu máme v úmyslu centrální lustr vyměnit za jiný typ s nižší svítivostí.

Jako první jsme domluvili s truhlářem výrobu dřevěného madla z masivního dřeva (dub) v délce 250cm. Na internetu jsme objednali 3 kovové nástěnné úchyty, přičemž jeden z úchytů umožňuje skryté protažení napájecího kabelu. Následovalo rozměření umístění. Výšku madla jsme zvolili 90cm což je dle normy nejnižší možná výška.

5mm-COB-CRI90(3)

Rozhodli jsme se pro 5mm úzký COB LED pásek, který svítí zcela lineárně bez efektu bodování, které je typické pro běžné LED pásky. Tepelný výkon LED pásku 10W/m není nijak enormní a tak jsme jako difuzor a krytí pro LED pásek zvolili speciální silikonový návlek. Jedná se o měkký, pružný materiál, který skvěle rozptyluje světlo a dobře se s ním pracuje. Truhlář drážku pro návlek zhotovil na fréze podle malého vzorku, který jsme mu poskytli. Před aplikací návleku do drážky jsme nejprve protáhli pomocí provázku LED pásek silikonovým návlekem a připájeli dvoužilový kabel 2x0.5mm na začátek LED pásku. K místu protažení (k úchytu) jsme kabel vedli pod návlekem. Pro tyto účely jsme drážku malinko prohloubili, aby kabel v drážce nepřekážel.

Poté už šlo všechno rychle. Jemným tlakem jsme vměstnali celý návlek s LED páskem do drážky. Výhodou je, že nebylo nutné nic lepit neboť návlek je do drážky zatlačen a tím pádem také perfektně drží. Následně jsme celé madlo s již připevněnými úchyty přišroubovali do předem připravených hmoždinek. S výsledkem jsme spokojeni. Dřevěné madlo je velice příjemné na dotek a světlo z něj rovnoměrně osvětluje schodiště bez jakéhokoliv nepříjemného oslnění.

COB RGB pásek z jednoho kusu tištěného spoje

Je to již nějaký čas co se na trhu objevily COB LED pásky, které si rychle vydobyly své místo na trhu pro specifické aplikace, kde všichni ocení jejich hlavní charaketrisku - kontinuální světelný pruh. Nyní přinášíme v kategorii COB LED pásků velmi zajímavou novinku.

Náš nový barevný RGB COB LED pásek používá technologii tzv. nekonečného PCB tištěného spoje. To znamená, že celé standardní balení 5m LED pásku je vyrobeno z jednoho kusu tištěného spoje bez (jinak obvyklého) pájeného spoje po každých 50cm. Toto vylepšení přináší hned několik zajímavých výhod:

 • lepší elektronické vlastnosti
 • větší odolnost při manipulaci s LED páskem
 • eliminace rizika vzniku studeného spoje v průběhu času
 • lepší estetický vzhled
 • úspora materiálu při výrobě
 • příznivější cenu